Jak vzniká taková vybarvená cedule nebo štítek z kovu? Popřípadě z plastu?
Vcelku to vypadá jako jednoduchá činnost, ale je to vlastně taková nejpracnější zakázka co se nám může dostat pod ruce. Hlavně pokud se jedná o kovovou a tedy mechanicky opracovanou cedulku nebo štítek.
Na počátku je důležitá grafika, aby byla perfektně připravena a dala se dobře nastavit pro samotné mechanické gravírování. V případě plastové je nastavení o kapku jednodušší.
Buď si zákazník vybere materiál, nebo si nechá doporučit podle toho, kam cedule bude umístěna. Od výběru materiálu se následně odvíjí, jestli budeme gravírovat laserem nebo na frézce.
Jakmile máme grafiku a vybraný materiál tak v případě kovu následuje vybrání a naprogramování dobře zvolené frézy, kterou je potřeba příslušně nabrousit, poupravit a přeměřit. Tady jde o hodně a stačí setina milimetru vedle a nemusí to dopadnout úplně skvěle.
Když se vše připraví jak má a naprogramujeme cestu každé frézy, už nezbývá nic jiného než zaměřit stroj a doufat jak to dopadne. Je potřeba vše sledovat, být po ruce a v případě potřeby vše poupravit, doladit a začistit.
V momentě, kdy máme gravírování hotové, přichází fáze barvení. Již u přípravy je potřeba rozmyslet jak bude co gravírované, aby se nám nyní neslila jedna barva s druhou a neudělali jsme něco, co si nepřejeme. Barvy je opět třeba rozmyslet podle umístění cedule, aby případně zvládla déšť, teplo, zimu atp. Po výběru příslušné barvy se jde na věc. I tady nemůžeme vše nanést najednou, jinak bychom mohli u čištění zanést nechtěně jednu barvu do druhé. Vše je potřeba dělat s pečlivostí barvíře a nechat vše pořádně zaschnout.
Pokud se nic nepokazí a nemusíme vše dělat na podruhé, máme hotovo! 🙂 Zakázka je připravena, popřípadě zabalena k odeslání a míří k Vám.