Používané materiály

Základní rozdělení u nás používaných materiálů:

  • Kovové – mosaz, dural, ocel.
  • Nekovové – nejčastěji jedno- i vícevrstvé plastové desky v různých barvách, ale také plexisklo, dřevo, překližka, kůže, sklo, razítková guma a další.
  • Reklamní a dárkové předměty, firemní výrobky – u těchto předmětů je nutné materiál a způsob zpracování určit.

Mosaz

Slitina mědi a zinku. Pro gravírování je nejvhodnější polotvrdá či tvrdá s příměsí olova (hodinářská mosaz). Jedná se o nejdražší a nejušlechtilejší materiál.

univerzální použití: cedulky, štítky, štočky, raznice, pečetidla, razicí válečky. Vhodná je do exteriéru i do interiéru. U cedulí v exteriéru se vyžaduje zvýšená údržba (patinuje) nebo speciální povrchová úprava.


Dural

Slitina hliníku a mědi s dalšími přísadami, které jí dodávají dostatečnou pevnost, tvrdost a dobrou obrobitelnost. Materiál je dodáván v přírodním provedení nebo s eloxovaným barevným povrchem.

Univerzální použití: cedulky, štítky, průmyslové štítky, raznice, pečetidla, technické součásti, přístrojové panely. Materiál je vhodný do interiéru i exteriérunevyžaduje zvláštní údržbu.


Ocel

Slitina železa s uhlíkem a dalšími přísadami. Vhodná je spíše do interiéru. Z dodaných polotovarů, z oceli nástrojové (19312) zhotovujeme zejména štočky a razníky. Z oceli nerezové pak průmyslové štítky se zvýšenou odolností (austenitická nerez).


Plast

Nejčastěji se jedná o akrylátové vrstvené desky s UV filtrem, samolepicí vrstvené fólie nebo prostě jen jednovrstvé průmyslové plasty v podobě desek, tyčí apod. Hodí se do interiéru i exteriéru.

Vrstvé materiály jsou vhodné na nejrůznější štítky, jmenovky, štítky na panely rozvaděčů, orientační systémy a řadu dalších. Jednovrstvé materiály jsou například plexisklo či delrin.

Plexisklo používáme například na světelnou reklamu, panely přístrojů, klíčenky.

Delrin (Polyacetal – POM) je tuhý, pevný, odolný, nenasákavý, dobře obrobitelný. Hodí se na nejrůznější průmyslové aplikace (ozubená kola, páky, ložiska), raznice, razicí válečky (např. na kůži) a jiné.


Ostatní materiály

Z těchto materiálů zpracováváme především přírodní a umělou kůži na štítky (nášivky) a razítkovou gumu na štočky do samonamáčecích razítek Trodat, Colop a rovněž i na dřevěná razítka.

U ostatních materiálů je vždy nutné ověřit vlastnosti, parametry, zpracovávání a nejlépe odzkoušet je na vzorku.